Friendly WWW

Nawigacja wewnętrzna witryny

Podstawowym filarem każdej strony jest właśnie menu, czyli nawigacja dzięki której użytkownicy mogą poruszać się po stronie www, ale również dowiedzieć się o prezentowanej ofercie. Menu jest stworzone dla użytkowników, jak i także robotów wyszukiwarek, po którym się poruszają i przechodzą do zagłębień witryny. Tutaj mamy także pierwszy wniosek - prawidłowa nawigacja strony wspomaga skuteczne pozycjonowanie.

Jaką nawigację wybrać?

W ostatnich latach, a nawet miesiącach rynek stron internetowych od strony front-end'owej zmienia się błyskawicznie. Efektem tego jest między innymi dążenie do jak najlepszego przekazu i dostosowania witryny pod użytkowników, czyli nic innego jak UX (user experience), które również wpływa na pozycjonowanie strony. W związku z tym mamy coraz więcej rozwiązań na ciekawą i różnorodną nawigację na stronie.

Propozycja 1 - menu poziome czy pionowe?

Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest lepsze czy gorsze. Trzeba wybrać nawigację, która będzie dostosowana do potrzeb całej witryny. Nie można jednak zapomnieć o odpowiedniej optymalizacji nawigacji pod konkretne wyrażenia czy usługi.

Propozycja 2 - jedna strona, a dwa menu - kiedy?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, kiedy wdrażane są dwa menu - poziome i pionowe - jest sklep internetowy. Dlaczego? Przy obszernej ofercie i rozległej ilości zagłębień w nawigacji górnej pojawiają się strony informacyjne oraz główne kategorie, natomiast w bocznym menu podkategorie i dalsze podstrony. W efekcie tak wykonaje optymalizacji serwisu mamy czytelną i przejrzystą nawigację.

Propozycja 3 - pozostałe rozwiązania

Do innych, często spotykanych rozwiązań nawigacyjnych można zaliczyć:

  • tzw. "hamburger" - spotykane najczęściej w wersjach mobilnych,
  • nawigacja kafelkowa - stosowana w serwisach, które mocno stawiają na jakość wizualną (design),
  • nawigacja w stopce.

Prawidłowa nawigacja, a także jej optymalizacja to klucz do skutecznego pozycjonowania strony. Warto zapamiętać, że roboty wyszukiwarek dzięki nawigacji mogą podążać po stronie biorąc pod uwagę m.in. anchor-text w menu.