Friendly WWW

Szybkość ładowania

Szybkość ładowania stron internetowych jest nie tylko ważna dla użytkowników, którzy chcą jak najszybciej dotrzeć do poszukiwanych treści, ale także wpływają na pozycjonowanie. Jest to coraz istotniejszy czynnik rankingowy. Długi czas ładowania witryny z pewnością może mieć negatywny wpływ. Czy zdarzyło Ci się opuścić witrynę dlatego, że ładowała się zbyt długo? Taką stronę roboty Google traktują jako mało przyjazną użytkownikowi.

Optymalizacja strony www w celu jej przyspieszenia należy zacząć od wykonania szczegółowej analizy wydajności. W tym celu możemy skorzystać z narzędzia Page Speed Insights, które dostarczy nam niezbędne informacje oraz sugestie, jakie elementy powinniśmy zmodyfikować na stronie w celu zwiększenia wydajności.

Czynników wpływających na szybkość ładowania może być kilka. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Wybór serwera – przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na czas odpowiedzi oraz technologię, jaką wykorzystuje.
  • Pamięć podręczną przeglądarki – należy wykorzystać odpowiednie reguły, dzięki którym zadeklarujesz, które elementy witryny będą przechowywane w pamięci przeglądarki
  • Cache strony internetowej – cache witryny po stronie serwera pozwala na wygenerowanie gotowego kodu źródłowego bez konieczności każdorazowego wykonywania skryptu,
  • Optymalizacja grafiki - należy zadbać o wykorzystanie odpowiedniej rozdzielczości obrazu i dopasowanie jej do strony. Warto również skorzystać z programów, które wykorzystują bezstratną kompresję.
  • Rodzaj i ilość treści na stronie

Obecnie szybkość ładowania strony ma istotny wpływ na pozycjonowanie. Zmiany algorytmów Google sprawiły, że to właśnie ten czynnik znacząco wpływa na pozycje witryny oraz widoczność.

Wszelkie rozwiązania optymalizacyjne, które wpływają na poprawę szybkości witryny, są cenne. Ilość elementów, które mogą jednorazowo przeanalizować roboty Google, jest ograniczona. Z tego względu ważne jest to, abyśmy zadbali o wydajność naszego serwisu.