Friendly WWW

Struktura witryny

Jednym z kluczowych elementów skutecznego pozycjonowania jest zapewnienie przyjaznej struktury całej strony www, począwszy od treści prezentowanych na stronie, po szybkość ładowania się witryny czy też dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.

Ponadto analiza SEO każdej profesjonalnej agencji w szczególności powinna obejmować strukturę adresów URL, wraz z sugerowaną propozycją optymalizacji tego aspektu.

Mówiąc o przyjaznych adresach URL, mamy na myśli takie, zawierające wyrażenia kluczowe, nie posiadające dodatkowych parametrów czy też znaczników sesji – mówiące wprost, co zawiera dana podstrona, jaką prezentuje ofertę.

Tego typu adresy są optymalne zarówno z punktu widzenia robotów sieciowych, jak i użytkowników – chętniej klikną w adres URL zawierający wyszukiwane wyrażenia, prezentujące zawartość podstrony, niż w adres zawierający ciąg nic nie mówiących znaków czy liczb, a roboty sieciowe szybciej zaindeksują przyjazny URL.

Optymalizacja strony www powinna zatem zostać przeprowadzona w taki sposób, aby adresy URL:

 • zawierały wyrażenia kluczowe adekwatne do danej podstrony,
 • odzwierciedlały zagłębienie podstrony w całej strukturze, np.:
  /meble/salon/fotele/
 • nie zawierały zbyt dużą ilość znaków i wyrażeń,
 • nie zawierały nadmiernych powtórzeń tych samych wyrażeń,
 • nie zawierały polskich liter ani znaków specjalnych.

Profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych, jakie prowadzi firma BauerSEO z Warszawy, uwzględnia również takie kwestie, jak separatory w adresach URL czy też wybór rozszerzeń dla podstron.

Co prawda, akceptowalne jest stosowanie zarówno myślników, jak i podkreślników do oddzielania poszczególnych wyrażeń w adresach, jednakże te pierwsze są znacznie lepiej ocenianie ze względu na doświadczenie użytkownika – tzw. UX (User experiance).

Po optymalizacji i zapewnieniu przyjaznej struktury adresów URL, należy zadbać o poprawność nawigacji wewnętrznej – tak, aby wszystkie odnośniki wewnętrzne kierowały bezpośrednio do prawidłowych przyjaznych adresów. Skuteczne pozycjonowanie w aspekcie budowy przyjaznej strony www obejmuje również:

 • zapewnienie odpowiedniej liczby zagłębień,
 • zastosowanie dodatkowej nawigacji okruszkowej, tzw. breadcrumba,
 • umieszczenie linka do strony głównej – najlepiej na logo witryny,
 • wyeliminowanie bądź poprawę nieistniejących linków, w celu zapewnienia prawidłowego przepływu PageRanku.