Friendly WWW

Wersja mobilna

W dzisiejszych czasach, gdzie spora część użytkowników poruszających się po Internecie korzysta z urządzeń mobilnych, odpowiednio zaprojektowana strona, nie tylko dla komputerów stacjonarnych, ale również dla smartphonów czy tabletów, jest kluczowa. W większości dużych miast, w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, przedsiębiorcy prowadzą interesy korzystając właśnie z urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony www dla urządzeń mobilnych wpływa nie tylko na zadowolenie użytkowników, ale również jest istotna jeśli chodzi o pozycjonowanie stron internetowych.

Wersja mobilna a SEO

Google stale aktualizuje swoje algorytmy, aby wyniki coraz lepiej spełniały oczekiwania użytkowników wyszukiwarek. Liczne zmiany obejmują również wyniki mobilne. Aby pozycje danego serwisu w mobilnych wynikach wyszukiwania Google nie spadły, skutkiem wprowadzonego algorytmu, trzeba zadbać o odpowiednią optymalizację serwisu www dla urządzeń mobilnych.

W związku z tym, aby prowadzić skuteczne pozycjonowanie strony, należy podczas analiz SEO zwrócić uwagę, czy dana witryna jest „mobile-friendly”. Można to w prosty sposób sprawdzić wpisując nazwę domeny w bezpłatnym narzędziu.

Strona niedostosowana do urządzeń przenośnych

Aby ranking strony internetowej nie ucierpiał, a profesjonalne pozycjonowanie strony były efektywne również w wynikach mobilnych, należy dostosować serwis dla użytkowników smartphonów i tabletów. Dostępne rozwiązania to odrębna strona mobilna lub strona responsywna.

Strona mobilna:

  • wyświetla się jedynie dla urządzeń mobilnych,
  • treść dostępna „mobile” może być inna,
  • oddzielna struktura nawigacji i inny panel zarządzania,
  • odrębny adres URL (m.domena.pl, mobile.domena.pl).

Strona responsywna:

  • ta sama treść wyświetlana dla urządzeń mobilnych jak i stacjonarnych,
  • automatycznie dostosowywana rozdzielczość do urządzeń przenośnych,
  • niezmieniona struktura URL.